gigs PLOHO (RU) / MOONLIGHT MEADOW

PLOHO (RU) / MOONLIGHT MEADOW

 • Ploho (RU) / Moonlight Meadow (Lublin, goth), Pogłos ul Burakowska 12, g.20.00, 30 PLN

  + afterparty

  Ploho trzeci raz w Warszawie na Oldskullu! Trio z Nowosybirska to zespół kultowy w Rosji i na Ukrainie i chyba w Polsce też. Post-punk, gitary plus analogowa elektronika, lata 80. i lata 90., oldskulowe, lofajowe, zamglone brzmienia. Nostalgia, czar, mrok, bit automatu perkusyjnego i chwytliwe melodie.
  A oto Ploho w ujęciu Konstantego Usenko, cytat z książki „Buszujący w barszczu”:
  „Priorytetem PLOHO nie są wielkie koncerty czy nagrania dobrej jakości. Ich „zła” nazwa, antyteza słynnego Horoszo! Majakowskiego, wymaga poruszania się w antyestetyce lo-fi. Nagrywają się więc w domu, podobnie jak kiedyś Letow. „Nienawidzimy rutyny” – mówi Wiktor Użakow – „Dziś prawie w każdej wsi możesz znaleźć profesjonalne studio i dobry sprzęt. Brakuje za to kumatych realizatorów, którzy potrafiliby zmiksować i zmasterować cokolwiek, wbrew prowincjonalno rockowym stereotypom. Wszyscy chcą super cyfry, nikt nie rozumie szumów i brudów, tak przez nas uwielbianych”. Wychowali się na gitarowym noisie, nie mieli nigdy styczności z elektroniką. Aż do momentu, gdy w zespole pojawił się syntezator analogowy, grający mroczne tła i oszczędne basowe melodie w kontrapunkcie do linii basu – brzmi to podobnie do KINA w kawałku Chcemy zmian. „Podobno jesteśmy post punkiem, ale na koncertach brzmienie jest raczej punkowe. Tak samo jak nasze teksty. U nas ludzie ruszają się i tańczą, w odróżnieniu od typowo gotyckiej wystylizowanej publiki, stojącej pod ścianami”.”
  Po koncercie prawdopodobnie kolejna edycja Oldskullowego afteru "Ja stoję, ja tańczę"

  https://www.facebook.com/plohoband/
  https://plohoband.bandcamp.com/

  Przed Rosjanami wystąpi zespół z Lublina Moonlight Meadow. Kapela działa od kilku lat i gra atmosferyczny gotyk jak z przełomu lat 80. i 90. Inspiracje The Cure, Joy Division, Sisters of Mercy, Nosferatu itd... Zimno, grobowo, dużo gitar. Bardzo przyzwoite to granie, które zostało docenione w Brazylii. Tamtejszy label Wave Records wydał niedawno pierwszy album grupy na CD. Wspieramy!

  https://www.facebook.com/moonlightmeadow
  https://waverecords.bandcamp.com/album/w088-moonlight-meadow-moonlight-meadow