gigs MONA MUR (DE)

MONA MUR (DE)

 • Chmury (ul. 11 listopada 22), g. 21.30, 35 PLN

   

  Pierwszy singiel nagrany w 1982 roku przez niemiecką wokalistkę Monę Mur nazywał się „Jeszcze Polska”. Utwór zawierający fragmenty polskiego hymnu stał się przebojem na niezależnych listach. Młodą wokalistkę na scenie i w studio wspierał wówczas zespół Die Meter, którego muzycy na co dzień tworzyli Einsturzende Neubauten.
  Swój pierwszy album Mona Mur zarejestrowała pod okiem muzyków The Stranglers. Drugą długogrającą płytę, „Warszawa”, nagrała z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną oraz Grzegorzem Ciechowskim i Dieterem Meierem z Yello. Album ten dopiero półtora roku temu wyszedł na polskim rynku nakładem Mystic Production. Utwory z niego pochodzące stanowić będą trzon warszawskiego występu.

  https://www.youtube.com/watch?v=LCC2IoSKQAo
  https://www.youtube.com/ watch?v=RcXPgxc43rU
  https://www.youtube.com/watch?v=AH-kMtV2AAc

  Mona Mur to ikona niemieckiej sceny post-punkowej, artystka, która flirtując z ambitnym popem sięgała do dokonań awangardowej Neue Deutsche Welle, czerpała z tradycji mrocznego kabaretu Republiki Weimerskiej, posiłkowała się zgrzytliwymi brzmieniami industrialnymi, współpracowała z orkiestrą symfoniczną.
  Mieszkała w Paryżu, Berlinie, Hamburgu, ale również związała się z Warszawą, gdzie spędziła pół roku wynajmując mieszkanie na ulicy Koszykowej podczas nagrywania albumu „Warsaw”. Z naszego miasta pochodzi też rodzina jej matki.
  Od roku 2007 stałym partnerem w muzycznej podróży jest dla Mur EnEsch, eks-członek KMFDM i Pigface. W Warszawie u boku pary pojawią się w kilku utworach znani polscy muzycy: basista Leszek Biolik (m.in. eks-Republika) i perkusista Andrzej Rajski. 

  “WARSAW deals with the old topic of love as a marginal experience. Why does this intrigue me ? Because this is how I experienced it at a very young age.
  There is hardly a more relevant subject for me as an artist, maybe apart from war.
  Both confront you with the possibility of annihilation.” MONA MUR

  „Fani Siouxsie, Lydii Lunch, Nico, a nawet Marianne Faithfull odnajdą w twórczości Mony Mur twórczego ducha tego samego rodzaju” HARDWIRED UK

  www.monamur.com
  https://www.facebook.com/monamur.official